Žirmūnų psichikos sveikatos centras

Priklausomybės nuo alkoholio gydymas

Žirmūnų psichikos sveikatos centro naujienos

Mūsų centre konsultuojami nuo alkoholio priklausomi asmenys

Konsultacijos metu analizuojama paciento būklė, nustatomas problemos dydis ir individualiai parenkamas pagalbos būdas. Taikomas kompleksinis gydymas, teikiama psichoterapinė pagalba ir medikamentinis gydymas.


Respublikinis priklausomybės ligų centras, vykdydamas Europos Sąjungos paramos projektą „Priklausomybės ligų profilaktikos, diagnostikos ir gydymo kokybės ir prieinamumo gerinimas“ (Nr. 08.4.2-ESFA-V-621), parengė „Priklausomybės nuo alkoholio ankstyvosios diagnostikos ir ambulatorinio gydymo metodiką“. Siekiant pritaikyti Metodiką Lietuvos gydytojų psichiatrų poreikiams, Metodika buvo derinama su RPLC dirbančiais gydytojais, išoriniais ekspertais ir universitetų mokslininkais.


„Gydytojai psichiatrai konsultuoja, teikia ambulatorines abstinencijos gydymo ir atkryčių prevencijos paslaugas. Tačiau pastaruosius dešimtmečius Lietuva neturėjo specialiai parengto įrankio šios praktikos kokybei užtikrinti. Priklausomybės nuo alkoholio ankstyvosios diagnostikos ir ambulatorinio gydymo metodika yra pirmasis tokio pobūdžio resursas.“, – sako Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) vadovas dr. Emilis Subata.


Metodika siekia formuoti gydytojų psichiatrų ir vaikų paauglių psichiatrų, dirbančių ambulatoriškai, vieningą, mokslu grįstą požiūrį į darbą su pacientais, turinčiais sveikatos sutrikimų dėl alkoholio vartojimo, padidinti jų kompetenciją teikti pacientų lūkesčius ir poreikius atitinkančias, kokybiškas ambulatorinio gydymo paslaugas. Metodika suplanuota kaip įrankis gydytojams, kurioje jie lengvai surastų pagrindines mokslines nuostatas, ir skatintų išsamesniems savarankiškiems mokslo rezultatų ir klinikinės praktikos tyrinėjimams.


Metodikoje yra apžvelgiama tik medikamentinis alkoholio priklausomybės gydymas. Bet pasaulinėje praktykoje taikomi ir psichosocialinė reabilitacija, ilgalaikis gydymas reabilitacijos centruose, psichoterapinės intervencijos, taip pat ir šeimų psichoterapija, hipnotinės technikos, bei dabar pradėta taikyti gydymui transkranialinė elektrostimuliacija, kurią pradėsime taikyti ir mūsų centre. Apie tai bus kalbama kituose straipsniuose.


Metodiką galite atsisiųsti čia


Neurostimuliacinis priklausomybių gydymas

Pacientas išgerdavo nuo penkių iki šešių viskio taurių per dieną. Šis kiekis buvo geriamas jau dešimt metų. Jis bandė viską, ką galėjo, bet nesėkmingai, kad atsikratytų priklausomybės. „Man paskirti vaistai nebuvo veiksmingi ir atsirado šalutinių poveikių, dėl kurių tęsti gydymą buvo neįmanoma. Dabar jis išbando eksperimentinį gydymą Nantės ligoninėje - tanskranialine elektros stimuliacija. Šiandien yra pirmoji gydymo diena. Gydytojas pateikia dangtelį, pagamintą iš neopreno ir pritvirtintą prie stimuliacijos dėžutės. Du elektrodai per šlapią kempinę liečiasi su kaukole, kad elektra gerai praeitų. „Prašau, pasakyk man, kaip jautiesi“, - prašo gydytojas. Tada jis patikrina, ar signalas priimamas gerai. Kovodama su priklausomybėmis, Nantės klinika naudoja metodą, kurį sudaro transkranialinė elektros stimuliacija. Elektrodai nėra implantuojami į kaukolę, bet dedami ant paviršiaus. Elektrinė stimuliacija siunčiama į prefrontalinę žievę - zoną, kurioje, kaip manoma, yra priklausomybės centrai. Į šią zoną siunčiamas mažas 1–2 amperų impulsas. Ne daug, bet pakankamai, kad būtų pakeista elektrinių trūkumų turinčių neuronų veikla. Gydytojas spaudžia kempines, kad gerai stimuluotų neuronus. Paprastai gydymas trunka tik 15 minučių, tačiau pirmą kartą paciento gydymo trukmė tik kelios minutės. Nėra jokios operacijos, bendros anestezijos. Po gydymo pacientas grįžta namo kaip ir po visų gydymų ligoninėje. „Specifinio pojūčio, pasak paciento, nėra, nėra nei gero, nei blogo jausmo. Jei gydymas bus sėkmingas, būsiu labai laimingas “. Šis pacientas neseniai atrado laimę. Priklausomybė nuo alkoholio pakeitė jo kasdienį gyvenimą. Dabar jis prie terasos stalo geria tik kavą. „Išbandžiau keletą procedūrų“, - paaiškina jis. „Nebuvo vilties pasveikti. Aš nebevaldžiau situacijos “. Neurostimuliacinį gydymą jis atrado prieš kelias savaites. Dabar jo priklausomybė nuo alkoholio labai sumažėjo. Dabar jis per savaitę išgeria tik 3–4 stiklines alkoholio. Prieš tai po 1 butelį per dieną. Gydymo neurostimuliacija tikslas nėra visiškai sustabdyti alkoholio vartojimą, o tik jį sumažinti. „Dabar aš daugiau sportuoju, daugiau praleidžiu laiko su šeima“, - paaiškina pacientas. 
Šis metodas taip pat turėjo teigiamą poveikį kitai priklausomybei - priklausomybei nuo cigarečių. „Nenoriu nei gerti, nei rūkyti tabako. Nustojau rūkyti per naktį “. „Aš daugiau nepriliečiau nė vienos cigaretės. Be jokios kovos “. Ši technika galėtų atverti kitas perspektyvas kitoms priklausomybėms. Tai gali būti klasikinių procedūrų pakaitalas ar papildymas.

kodavimas
SKIRTINGOS SPALVOS 10 LAIDA - Justės Arlauskaitės-Jazzu istorija (savižudybių prevencija)
16 birž., 2023
Socialinė iniciatyva Skirtingos Spalvos pristato dešimtąją laidą ir jos pašnekovę – Justę Arlauskaitę-Jazzu. Šioje laidoje žinoma atlikėja kalbėjo apie emocinę sveikatą ir savižudybių prevenciją Itin atvirame pokalbyje Justė pasidalijo įvairiomis gyvenimo patirtimis apie santykius su žmonėmis, vaikystėje išmoktas pamokas, ilgai trukusią kovą su priklausomybėmis, panikos atakomis, kelionę sveikimo link ir iš naujo užgimusią Justę, kuomet ant rankų pradėjo sūpuoti savo sūnų Majų. Kaip ir pati Justė laidos metu atviravo, kad gyvenime atlikėja save suprato kaip balsą, o kai jį staiga prarado, nebematė tikslo toliau gyventi, jautėsi nereikalinga nei sau, nei kitiems. Užtruko laiko save susirinkti ir suprasti, kad Justė nėra tik apie balsą. „Pradėjau remtis į kitus žmones, ieškoti pagalbos, kurios nėra gėda ieškoti, tai yra drąsa prašyti pagalbos ir eiti šviesos link“, – atvirauja Justė.
EPA 2023
05 bal., 2023
Kovo 25-28 dienomis Paryžiuje vyko 31- asis Europos psichiatrų kongresas, kuriame dalyvavo du gydytojai psichiatrai iš mūsų centro. Daug naujų tyrimų, gydymo metodų. Kiekvieną dieną buvo skaitoma po 2 pranešimus apie ADHD. Europoje šiam sutrikimui pastaruoju metu skiriamas didelis dėmesys.
27 vas., 2023
Scientists have made a startling discovery. According to a new study researchers presented at the 35th Annual European College of Neuropsychopharmacology in Vienna, certain anti-depressants can cause drastic changes in the brain. In fact, they may even be able to rewire brains affected by major depressive disorder. Major depressive disorder, or MDD as I’ll refer to it from here out, is a mental health disorder that is characterized by persistent depressing moods, dark thoughts, and a general loss of interest in any activities. It can cause major impairment in the daily lives of people affected by it. Now, though, we may be able to treat it by using certain anti-depressants to change how the brain is wired. In the past, researchers have found that anti-depressants and even behavioral therapy and electroconvulsive therapy just don’t work for everyone that suffers from MDD. However, a group of researchers in Germany are now claiming that anti-depressants can change the brain structures themselves. However, they aren’t sure how long those changes will remain. Past studies have found that serious bouts of depression are often associated with a change in the volume of gray matter and white matter found within the brain. Each type of brain matter is associated with different functions of the body, and any changes in them can drastically change how our brains react. As such, being able to change the brain’s structure with anti-depressants is huge.
Share by: